Ogromne okna i przeszklenia

Obszerne okna i przeszklenia

Duże przeszklenia są na szczycie popularności. Polubili je i urbaniści i deweloperzy. Wielkie okna zacierają granicę między wnętrzem budynku a jego otoczeniem. Wpuszczaja mrowie słońca. Najczęściej również otwierają gmach na ogród. Nadają bryle domu wiotkość, natomiast wnętrzom awangardowość. Mają możliwość być otwierane – rozsuwane czy rozwieralne, albo pozbawione takiej funkcji. Przedstawiamy cykl artykułów poświęconych rozległym oknom oraz oszkleniom w blokach.

Najpotężniejsze spośród indywidualnych okien mierzą wysokość równorzędną konwencjonalnej kondygnacji wieżowca. To tak tytułowane przeszklenia z Wenecji. Ich wielkość osiąga dwieście centymetrów a szerokośc ma prawo dobijać do trzystu pięćdziesięciu centymetrów. Są to oczywiście przeszklenia nie-otwieralne. Najlepsze z wyposażonych w klamkę stosowanych w budowlance jednorodzinnej mają tę samą wysokość tudzież rozpiętość do 175 cm.

Oszklenie składane z kilku ogromnych okien potrafi mieć szerokość na tyle wielką, na ile pozwoli architektura budynku. W temacie oszkleń rozsuwanych większe znaczenie od gabarytów posiada balast przesuwalnego okna. Ramy posiadają bowiem stricte ustaloną nośność dla tego nie wszystko zdołają udźwignąć. Budowanie profesjonalnych, ultrawytrzymałych oszkleń jest niesamowicie kosztowne.

Ponadto, im wyższe skrzydło, tym mozolniejsze do uchylabnia i przymykania. by duże przeszklenie spełniało odpowiednio swoją rolę, było przyjemne w użyciu oraz nieznacznie podwyższało kosztów energii termicznej, powinno gwarantować wysoką izolacyjność, być ponadczasowe oraz doskonale nieelastyczne. O komforcie korzystania stanowią zastosowane okucia. Jeśli nie okarzą się solidne, do niczego się nie zdadzą.

Pośród otwieralnych wielkopowierzchniowych przeszkleń do wyboru są:

otwieralne, uchylne lub otwierająco-uchylne lecz mogą ponadto być przesuwne, łamane, ruchome lub uchylne z funkcją wietrzenia. W wielkich oknach często stosowane rodzaje ich otwierania to rozwieralne oraz przesuwne. Klasycznie otwierane okna rozwieralne są niezbicie wyjściem najtańszym i przez to chętnie wykorzystywanym.

harmonijkowe, dającą alternatywą dla oszkleń balkonowych rozsuwanych oraz rozwieralnych. Calutkie segmenty takich drzwi potrafią po otwarciu być bezproblemowo ściągnięte na bok, tworząc harmonijkę.