Jakie są typy mebli?

Jak możemy podzielić meble?

Meble są sprzętami służącymi do urządzenia wnętrz lokalowych i publicznych. Przygotowywane są przeważnie z drewna, metalu, tworzyw sztucznych, kamieni itp. Inaczej niż w przypadku nieruchomych składników umeblowania pomieszczeń (schody, boazeria) meble są ruchomościami. Meble jest możliwość poklasyfikować w zależności od ich formy, funkcji, dedykowania, sposobu wykończenia, surowców użytych do konstrukcji ewentualnie ery podczas jakiej powstały. Najjaśniejszym rozdziałem jest dzielenie sprzętów ze względu na rolę użytkową.

Meble do roboty oraz jedzenia posiłków – dla przykładu stolik; do pisania i przechowywania – sekretarzyk; do leżenia i odpoczynku – np. łóżko; do siedzenia – dla przykładu fotel; do trzymania przedmiotów – na przykład kredens; korygujące i poboczne – np. podnóżek; wielofunkcyjne – na przykład półkotapczan.

Pomijając funkcje użytkowe elementy wyposażenia wnętrz posiadają również atuty ozdobne i reprezentacyjne. Niżej przedstawiamy najbardziej powszechne modele mebli.

Komoda – element wyposarzenia wnętrza skrzyniowy najczęściej w formie prostokątnej skrzyni ustawionej na nogach, składający się z wierzchniego wieka, brzegów, tyłu oraz skrytek montowanych od frontu i wysuwanych w płaszczyźnie horyzontalnej. Komody służą do magazynowania różnorodnych rzeczy , szat i jako platforma do ekspozycji na ich blacie różnych rekwizytów. Pierwotne komódki w znanej na dziś konstrukcji pojawiły się w 17 wieku podczas władania Ludwika XIV we Francji. Wprowadzenie komódek wyparło prawie zupełnie stosowania skrzynek. U nas przez wieloletni termin mebel taki nazywano praską.

Szafa – sprzęt o konstrukcji skrzyniowej, jednoczęściowy ewentualnie modularny zazwyczaj w strukturze prostopadłościanu z drzwiami ewentualnie przesłonami, czasami zaopatrzony w przegródki na dole ewentualnie u góry . W zależności od zadania szafy w środku wyposażone są w półeczki, wieszaki. Szafy wykonuje sie jako meble swobodnie egzystujące lub wkomponowane we wnęki. Ze względu na przeznaczenie powstało niemało odmian szaf gospodarskie, do biblioteki, ubraniowe itp.

Kredens – mebel skrzyniowy o kilku podstawowych kompozycjach ze względu na ich konstrukcję :
Skrzynia zakrywana wiekiem bądź drzwiami postawiona na nogach. Skrzynka otwarta z regałami o kilku rzędach. Odmiana połowiczna – częściowo zakryta skrzynia i zamykana spodem z nadstawą. Sprzęt z dwóch postawionych na sobie szafek spośród jakich górna jest otwarta lub szklona , a spód zabezpieczy drzwiczkami. Kredensy służą głównie do trzymania naczyń, sprzętów gospodarskich, bielizny ewentualnie książek. Kredensy zaczęły pojawiać się w okresie gotyckim a zwłaszcza renesansu, kiedy to zostały jednym z modnych mebli.