Jak wyszukać geodetę, który poprawnie sporządzi pomiar geodezyjny?

W powszechnym przeświadczeniu mierniczy to jest ktoś użyteczny do czynności połączonych z pomiarem terenu. Nie każdy natomiast jest świadoma, że geodeta jest potrzebny także przy konstrukcji budynku tudzież po jej zakończeniu. Doradzamy, jak znaleźć doskonałego geodetę oraz o jakie rzeczy go pytać.

Czy geodeta rozumie grunt?

Niesłychanie relewantna przy wyborze mierniczego jest jego świadomość obszaru, wiedza o współczesnym wyglądzie map absorbujących nas gruntów. Dlatego najlepiej jest skorzystać z posług instytucji geodezyjnej, pracującej na konkretnym terenie, rozumiejącej tutejsze realia, śledzącej zmiany, jakie przebiegają w miejscowości. Regionalny geodeta częstokroć wie dla przykładu o spotykających się pod glebą kanałach instalacyjnych, których brakuje na schemacie, bowiem są partyzantką budowlaną lub zrealizowano je stosunkowo niedawno więc jeszcze nie są naniesione. Skoro biegną one poprzez place, przy których planujemy budować, mogą przysporzyć nam kłopotów.

Gdzie wyszukiwać mierniczego

Ludzie z wydziałów geodezji oraz architektury znają mierniczych pracujących na określonym gruncie. Kodeksy bynajmniej nie pozwalają im natomiast na faworyzowanie poszczególnych specjalistów. W wielu urzędach są przedłożone prospekty ewentualnie ewidencje rzeczoznawców. Jest możliwość je też znaleźć w lokalnych środkach dokumentacji mierniczej oraz kartograficznej. Idealnie, gdy mierniczego rekomendują sąsiedzi bądź znajomi, którzy już czerpali z jego usług. Najlepiej pojechać do dwóch wskazanych rzeczoznawców i skonfrontować ich ofertę: cenę dodatkowo termin wykonania pomiarów.

Czy posługi miernicze okarzą się tańsze

Rozsądnie jest negocjować stawkę całości usług mierniczych, które powinny być wykonane przy nabyciu posesji oraz konstrukcji budynku. Zapłacimy wtedy mniej, niż zamawiając każdorazową pracę z osobna. Stawki usług geodezyjnych są nieokreślone i zależą od odpłatności, które mierniczy potrzebuje złożyć do instytutu dokumentacji geodezyjnej, nakładu pracy, stopnia skomplikowania pomiaru, niewygody terenu, a więc wielkości modyfikacji, które należy nanieść. Cena usługi uzależniona okaże się też od owego, gdzie jest nasza działka. Najdroższe są pomiary na terenie dużych miast (zwłaszcza Warszawy), w ich okolicach – ociupinę przystępniejsze. Im odleglej od wielkich ośrodków, tym stawka usług mierniczych jest mniejsza.